Processing time: 1328957778.5756 secs
I Odense-bydelen Vollsmose ligger VV Catering. Det er ikke et helt almindeligt cateringfirma, men et træningskøkken, der fungerer som et aktiverings-projekt. Her lærer deltagerne både at lave mad og drive et cateringfirma.

Træning til et job med mad

Kost, ernæring & sundhed 12 · 2007

Omkring middagstid er der stor travlhed i køkkenet. Dagens frokostordre til et musiksted i Odense Midtby skal ekspederes færdig. Arabiske salater bestående af finthakket persille, mynte, tomater og citronsaft pyntes med en halv fint udskåret citron på toppen. Små lune brød med delikat fyld af oksekød, krydderier og tomat tages ud af ovnen og gøres ligeledes klar til aflevering. En kvinde skærer friske ananas ud i store klodser, og ved vasken har andre hænder travlt med at vaske op.
Der er interesse for køkkenets mad. Det vidner en godt fyldt ordrebog om. Fra starten har VV Catering været fast leverandør til to af byens musiksteder, der bestiller til større arrangementer såvel som til medarbejdernes frokoster. Derudover har køkkenet leveret mad til arrangementer i Dansk Flygtningehjælp, til Nyborg Kommune, Kulturhuset i Odense og til mange private.

90 procent knokler

Der laves fortrinsvis etnisk mad i køkkenet. Og den ide er genial, for der er et kæmpemarked for etnisk mad, vurderer Gitte Vilmand, der er ny leder af køkkenet. Da Køkkenliv taler med hende, har hun kun været ansat i tre uger.
Gitte Vilmand har en mangeårig baggrund som a la carte kok, og hun har også arbejdet pædagogisk med tidligt skadede børn i et produktionskøkken. Hun blev opfordret til at søge jobbet i VV Catering, som hun kalder ‘en god udfordring’.
Rigtig mange bolde skal billedlig talt holdes i luften hver eneste dag, hvis alt skal klappe. Og kokken, der har været vant til at jonglere med 300 kuverter ud af huset, skal hele tiden huske på, at VV catering er et træningskøkken:
– Jeg skal passe på ikke at sige ja til for meget. Når jeg for eksempel siger ja til at levere 70 kuverter i en weekend, kan jeg ikke regne med, at alle møder op på arbejde, og det er et problem. 90 procent knokler og kan godt se fordelen ved at arbejde lørdag eller søndag, for så har de til gengæld fri på en hverdag. De fleste er fleksible, men nogle kigger underligt på mig, når jeg foreslår dem at finde en babysitter til at passe deres børn, siger Gitte Vilmand og indrømmer, at hun efter mange år i branchen er vant til at være benhård.

Op ad bakke

Praktiske forhold i køkkenet sætter også en naturlig grænse for, hvor mange kuverter man kan påtage sig at levere ad gangen. Køle- og komfurkapaciteten er begrænset, og det er ærgerligt, for kunderne er der, siger kokken.
– Jeg har fået indført en fast struktur, hvor kvinderne møder på forskellige tidspunkter. Det er praktisk, for ofte er alle varer først leveret klokken ti om formiddagen. Strukturen betyder, at vi ikke bliver stressede.
Det går den rigtige vej – op ad bakke, siger Gitte Vilmand med et glimt i øjet.

Skal gøre sig selv overflødig

En stor del af hendes arbejde går ud på at lære så meget fra sig, at hun efterhånden gør sig selv overflødig. Hun har sagt ja til at lede køkkenet frem til årsskiftet, men håber, at hun i løbet af cirka tre måneder, kan gå ned i tid.
Fra 1. januar 2008 er det planen, at VV Catering skal være et selvejende cateringfirma på ordinære vilkår. Til den tid, kan det være, at nogle af de kvinder, som arbejder i køkkenet, kan overtage VV Catering og drive firmaet selv. To af dem bliver nemlig uddannet til at kunne overtage den vigtige chefpost.

Køres i stilling som leder

Den ene er Roula Khalil.
Roula Khalil er 34 år og bor i Vollsmose med mand og fem børn i alderen tre til 13 år. Hun kom hertil fra Libanon i 1993, og efter nogle år som hjemmegående har hun været i praktik som pædagogmedhjælper i forskellige børnehaver. Hun har også taget 9. kl. eksamen, inden hun kom med i Odense Kommunes projekt.
– Jeg glæder mig til at skulle lede køkkenet, og jeg er meget glad for at arbejde her. Samarbejdet er godt, og jeg er glad for den kontakt, jeg har til danskerne – f.eks. når jeg er ude at aflevere maden, siger Roula Khalil.
Hun synes, at køkkenarbejde er hårdt, men også sjovt, fordi hun hele tiden lærer noget nyt. Hun er desuden vant til at bruge sine kreative evner på madlavning. Roula Khalil er nemlig selvlært kagekunstner og fremstiller store, flotte festkager hjemme i sit eget køkken i Vollsmose. Da kronprinsesse Mary sidste år besøgte bydelen, blev hun budt på en af Roula Khalils mesterværker.

Plads til etnisk mad

– Kvinderne er rare, sjove og modsat, hvad mange måske tror, er de bestemt ikke undertrykte. De fleste er af anden etnisk afstamning end dansk, og derfor er det oplagt at satse på den mad, de er vant til at lave og til at spise, hvor de nu kommer fra i verden. Det er vigtigt, at maden ikke fordanskes, at den er så oprindelig som overhovedet muligt, mener Gitte Vilmand.

Kender du nogen …

Er der nogen i dit netværk, der arbejder med at træne kvinder med en anden etnisk baggrund til et job i cateringbranchen, så vil Køkkenliv gerne høre fra dig.

VV Catering

Træningskøkkenet er et samarbejde mellem Odense kommune og Institut for Serviceudvikling a/s.
Projektet støttes af EU’s socialfondmidler og arbejder for at sikre Vollsmoses beboere en varig tilknytning til arbejdsmarkedet.
VV Catering skal med tiden blive et selvejende cateringfirma på ordinære vilkår.
Træningskøkkenet er målrettet kvindelige kontanthjælpsmodtagere. De fleste har ikke tidligere været på arbejdsmarkedet.
I øjeblikket deltager 19 kvinder med forskellig etnisk baggrund. Udover danske kvinder er der kvinder fra Palæstina, Bosnien, Thailand, Somalia og Vietnam.
De fleste arbejder 20-25 timer om ugen.
Kvinderne trænes til et arbejde i levnedsmiddelindustrien, på cafeteria, restaurant eller i cateringbranchen.
Projektet samarbejder med AMU Odense. Alle skal gennem en uddannelse, hvor de lærer om menusammensætning, lune anretninger, produktionshygiejne, egenkontrol mv.
Før kvinderne bliver knyttet til projektet, er de gennem et afklaringsforløb, for at finde ud af, om køkkenarbejdet er noget for dem, og om de kan klare det såvel fysisk som psykisk.


Processing time: 0.0521 secs