Processing time: 1328912040.4595 secs

Giv kantinen et sundhedstjek


Der er rigtig megen snak om sundhed på arbejdspladserne. Og meningerne er delte. Nogle mener, at sundhed er den enkeltes ansvar. Og ikke arbejdspladsens.
Men det er svært at komme udenom, at arbejdspladsen påvirker vores sundhed. Ved at tilbyde et godt, et sjovt, et skidt eller et hårdt arbejde vil medarbejdernes sundhed hænge sammen med arbejdspladsens.
Der er heller ingen tvivl om, at det er en fordel for arbejdspladsen at have sunde medarbejdere. Jo sundere, jo mindre syge.
Det har rigtig mange arbejdspladser fundet ud af. Og de tilbyder både sundhedstjek, sundhedsvejledning, sund mad i kantinen og motion i arbejdstiden.
Og det er rigtig mange medarbejdere glade for. Mens andre er skeptiske og ikke synes, at arbejdspladsen skal blande sig i deres sundhed.
Bente Klarlund, som er professor ved Københavns Universitet og frontkæmper, når det handler om sund livsstil, kaster bolden op til fagforeningerne. Hun mener, vi må sørge for, at arbejdspladserne sætter fokus på sundhed og forebyggelse.
Den bold skal vi gribe. Vi laver mad til mange og har alle tiders chance for at være med til at forebygge sygdom ved at påvirke og måske endda ændre kollegernes madvaner til nogle bedre.
Giv maden i kantinen et nøje eftersyn. Kan I vælge bedre på kundernes vegne?
Jeg køber ikke det svar, at I laver den mad, som kunderne vil have. Kantinen skal ikke være en tankstation, hvor medarbejderne kan få fyldt på af ligegyldig mad. Den skal tage kunderne alvorligt og udfordre deres madvaner. Hellere et mindre udbud af sund og velsmagende mad end et stort vælg-selv bord.
Kantinen kan ikke stille alle tilfredse. Ja, jeg vil faktisk være mest tryg, hvis nogle er utilfredse med et enklere og sundere udbud. Det er nemlig et udtryk for, at kantinen har foretaget nogle valg og har en klar holdning til maden og madkvaliteten.
Uenighed om kantinemaden er også udtryk for, at kantinen har sat sig selv på en mission, nemlig den, at give kollegerne en chance for at blive inspireret til en sundere livsstil. Med den viden, vi har om mad, synes jeg, vi er forpligtet til det. Vi er en del af forebyggelsen.


Processing time: 0.1061 secs