Kostfagliges pension i sikkerhed

| Nyheder om pensionstab på grund af BP-ulykken i Den Mexicanske Golf rammer forbi kost- og ernæringsfagligs pensioner.

6. juli 2010

Sikkerhed om pensionen

På trods af nyheder om, at danske pensionskasser taber penge, fordi de har aktier i BP, er pensionerne i Pensionskassen for Kost- og Ernæringsfaglige i sikkerhed ifølge PKA, der administrerer midlerne.
Nyhederne om tab kommer, fordi BPs aktier falder på grund af ulykken med olieudslippet i Den Mexicanske Golf.

Penge i BP

En række danske pensionsselskaber - blandt andet PKA - har sat penge i aktier fra BP.
Ifølge underdirektør Claus Skadhauge fra PKA er der ingen fare for pensionerne, fordi PKA ikke har i sinde at sælge aktierne på nuværende tidspunkt. Hvis det skete, ville PKA tabe penge.

I dialog med BP

PKA er i dialog med BP igennem en stor samarbejdspartner - Hermes, et tysk kreditforsikringsselskab, der er repræsentant for mange aktionærer.
Via dialogen arbejder PKA og de øvrige aktionærer på at skabe større sikkerhed omkring investeringerne i BP, fortæller Claus Skadhauge.

Link: Pensionskunder taber millioner på olieudslip





Ingen fare på færde hos Pensionskasse for Kost- og Ernæringsfaglige trods investeringer i BP.
Links:
www.dr.dkPensionskunder taber millioner på olieudslip

Deltag i debatten
   
Processing time: 1328866925.4211 secs
Processing time: 0.1456 secs