Elev-valg 2010

|

12. august 2010

Gør en forskel for dig selv, dit fag og dine elevkammerater

Kost & Ernæringsforbundet har brug for dig. Hvis du vil gøre en for-skel, der får betydning for mange mennesker.
Hovedbestyrelsen skal have en ny repræsentant for eleverne, fordi forbundets kongres har besluttet, at elever og studerende skal have hver sin repræsentant i hovedbestyrelsen.
Du kan blive den næste, når du stiller op til elev-valget. Uanset om du selv stiller op, er du velkommen til at opfordrer andre elever til at gøre det.

Frist for opstilling

Du skal meddele, at du stiller op til valget senest den 15. september 2010 kl. 12.00 pr. brev eller mail til sekretær Birgit Hansen, bh@kost.dk.
Fortæl samtidigt lidt om dig selv, og hvorfor du stiller op. Dit valgindlæg må maksimalt fylde 1.500 enheder. Send meget gerne et digitalt foto af dig selv med.

Følg valget

Forbundet laver en præsentation af alle kandidater til forbundets hjemmeside og en speciel Facebook-side om elev-valget.
Selve valget sker elektronisk i slutningen af september 2010. Det fortæller jeg mere om, når jeg ved, hvor mange kandidater, der stiller op. Hold for en sikkerheds skyld øje med nyheder om valget på www.kost.dk.
Selve valget finder sted fra den 15. september 2010 og to uger frem. Og det er kun elev-medlemmer, der kan afgive stemme.

Flere oplysninger

Hvis du har brug for flere oplysninger eller vil høre om arbejdet i hovedbestyrelsen, er du velkommen til at kontakte forbundets formand, Ghita Parry, på 24 25 78 03 eller gp@kost.dk. Eller repræsentanten for de studerende, Tina Lauridsen, på:  mail
Vi glæder os til at modtage dit kandidatur.

Link: Elevvalg på Facebook

Artiklen er en del af et tema:
Forbundet
Artikler i Køkkenliv:
Ny direktør med høje ambitioner for forbundet
Forbundet hentede frokost hjem til medlem
Formandens nytårstale: Gud bevare hverdagsmaden
Der er nok at se til i regionerne
Flere mails og et nyt magasin
Flere artikler i temaet

Netnyt:
Oplæg fra Kvalitetstræf
Kost- og ernæringsfagliges fremtid
Støtte til PROSA
Fire bliver til en pensionskasse
Ja til fusion
Flere netnyt i temaet






Kost & Ernæringsforbundet søger kandidater til pladsen som elev-repræsentant i hovedbestyrelsen.
Links:
Elevvalg på Facebook

Deltag i debatten
   
Processing time: 1328866292.6527 secs
Processing time: 0.1220 secs